Trójmiasto to miejsce niezwykłe pod wieloma względami, również jeśli chodzi o walory naturalne. Jednak to nie tylko morze i plaże – to także lasy, które kryją w sobie fascynujące historie i oferują wspaniałe tereny rekreacyjne. Dla wielu odwiedzających Trójmiasto po raz pierwszy zaskoczeniem może być, jak duże jest tutaj zróżnicowanie wysokości. Dzięki temu na terenie całego Trójmiasta znajduje się mnóstwo mniej i bardziej znanych punktów widokowych. Jednym z nich jest Wzgórze Pachołek w Gdańsku, uznawane za jeden z najciekawszych punktów widokowych w regionie. Jeśli planujesz spacer po Gdańsku lub szukasz idealnego miejsca na odpoczynek na łonie natury, Pachołek to obowiązkowy punkt na Twojej mapie.
Krótka historia Wzgórza Pachołek
Wznoszące się na 100,8 m n.p.m. wzgórze w Oliwie od 1186 roku aż do 1772 roku było własnością opactwa cystersów. Pierwsza wzmianka o nim, jako Pacholkenberg, pochodzi z 1734 roku, kiedy to wzniesienie zostało obsadzone przez oddziały rosyjskie podczas oblężenia Gdańska w trakcie wojny o sukcesję polską.
Następnie wzgórze nosiło nazwę Karlsberg, od imienia oliwskiego opata-komendatariusza Karla Hohenzollerna-Hechingena, któremu w 1793 roku wydzierżawiono te tereny. Pracujący dla niego ogrodnik Johann Saltzmann założył tu w 1794 roku park, a cztery lata później wybudowano dojście i pawilon widokowy na szczycie, który został udostępniony odwiedzającym.
W 1882 roku pawilon został zastąpiony murowaną wieżą, która przetrwała do końca II wojny światowej. Niestety, 23 marca 1945 roku, wycofujące się wojska niemieckie wysadziły wieżę, kończąc jej historię.
Przez kolejne dekady wzgórze pozostawało jedynie malowniczym punktem spacerowym, aż do 1975 roku, kiedy powstała nowa stalowa wieża zwieńczona platformą widokową, która stoi do dziś i przyciąga turystów oraz mieszkańców Trójmiasta.

Wieża widokowa na wzgórzu Pachołek, która znajdowała się na nim do 1945 roku.
żródło: https://fotopolska.eu/Gdansk/b14163,Wieza_widokowa_na_Pacholku.html?f=754959-foto
Jak dostać się na Wzgórze Pachołek?
Wzgórze Pachołek znajduje się w historycznej dzielnicy Gdańska – Oliwie. To tutaj znajdują się m.in. Park Oliwski z najstarszym budynkiem w Gdańsku, czyli Archikatedrą Oliwską, gdańskie ZOO oraz wiele zabytkowych budynków. Wejście na Pachołek można więc łatwo połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji w okolicy.
Na wzgórze prowadzą trzy główne drogi:
- Schody od ul. Spacerowej – najkrótsza, ale lekko wymagająca trasa, ze względu na prowadzące do niej schody.
- Ścieżka od ul. Tatrzańskiej – nieco łagodniejsza, prowadząca przez las.
- Dojście od strony zachodniej, ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – najlepsza opcja dla miłośników dłuższych spacerów i wycieczek rowerowych.
Pierwsze dwie trasy pozwalają na dojazd samochodem, ale w sezonie letnim parkingi mogą być zapełnione, dlatego warto rozważyć pozostawienie auta nieco dalej i dojście pieszo. Można tu również łatwo dotrzeć komunikacją miejską – pobliskie przystanki tramwajowe i autobusowe oraz dworzec PKP i SKM zapewniają dogodny dojazd.
Wybieram wejście od ul. Spacerowej
Swoją wizytę na Pachołku zaplanowałem na zimowy weekend. To okres, gdy jest znacznie mniej odwiedzających. Mimo słonecznego, sobotniego popołudnia, bez problemu znalazłem miejsce parkingowe przy ul. Spacerowej. Na wieży widokowej przez dłuższą chwilę byłem jedyną osobą.
Jednak zanim na nią wszedłem, musiałem pokonać ponad 350 schodów. Nie jest to bardzo wymagające – tym bardziej że schody są w świetnym stanie – ale warto mieć to na uwadze. Po drodze minąłem urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, a tuż przed szczytem znajduje się mniejszy punkt widokowy. Zimą brak liści na drzewach sprawia, że już podczas wspinaczki po schodach można podziwiać widoki. Na górze czekają miejsca do odpoczynku a dla miłośników intelektualnej rozrywki, stół z planszą do szachów. Po pokonaniu schodów czas wejść na platformę widokową, czyli… kolejne 90 schodów.




Widoki wynagradzają wszystko
Po wejściu na platformę widokową rozpościera się panorama całego dolnego tarasu Gdańska, część Sopotu oraz Zatoka Gdańska. Przy dobrej widoczności, jaka i mi się przytrafiła, można dostrzec nawet Półwysep Helski.
Można tu również zabawić się w poszukiwanie charakterystycznych miejsc na mapie Gdańska. Na pierwszy plan rzucają się wysokie biurowce w Oliwie, bloki na Przymorzu i Zaspie, a także charakterystyczna bryła stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Widać również dymiące kominy elektrociepłowni, a na wodach Zatoki Gdańskiej statki czekające na wpłynięcie do portu.
Nieco bliżej, lekko opuszczając wzrok, dostrzeżemy u podnóża wzgórza, Archikatedrę oliwską. Dalej to już zabawa w szukanie coraz bardziej zlewających się z otoczeniem elementów krajobrazu.
Miłośnicy fotografii mogą wybrać się tutaj o wschodzie lub zachodzie słońca.




Wieża widokowa na Wzgórzu Pachołek to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – piękną panoramę miasta, bliskość natury oraz możliwość połączenia wizyty ze spacerem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym lub zwiedzaniem zabytków Oliwy lub odwiedzeniem ZOO.
Z własnego doświadczenia zachęcam do odwiedzenia Pachołka nie tylko latem bo o każdej porze roku widok jest inny ale za każdym razem fascynujący.