Przechadzając się czasami po Gdańsku mijamy wielokrotnie miejsca nasycone historią, czasami nie zawracając sobie tym głowy.
Tak też jest również w przypadku Gewehrfabrik Danzig czyli sławnej w swoim czasie fabryki broni w Gdańsku.
Jeśli nie wszyscy, to większość kojarzy ją z Dolnym Miastem i ulica Łąkową. To bardzo słuszne skojarzenie ponieważ to tam było ostatnie miejsce gdzie ona działała.
Do naszych czasów zachował się bowiem prawie oryginalny wygląd tych zakładów niezmieniony od czasu zakończenia produkcji broni w tym miejscu. Czuć w tym miejscu stary postindustrialny klimat w łatwo sobie wyobrazić jak to miejsce wyglądało ponad sto lat temu.
Ale trzeba się spieszyć ponieważ w ostatnich latach następują w rejonie dawnej fabryki zmiany w przestrzeni wokół niej. I już dziś trudno sobie uzmyśłowić że zajmowała ona znacznie większy obszar niż to co obecnie funkcjonuje pod nazwą Królewskiej Fabryki Broni.
Ale czy zdajemy sobie sprawę że w Gdańsku są również inne miejsca gdzie wcześniej działała wzmiankowana fabryka broni?
Czy robiąc na przykład zdjęcia budynkowi Poczty Polskiej przy placu Obrońców Poczty Polskiej, może akurat stanęliśmy na miejscu gdzie dawnej stał młyn wodny należący do fabryki broni, a dalej idąc ulica Tartaczną mijamy kolejne miejsce powiązane z tą historią.
Czy z kolei jadąc tramwajem na plaże do Jelitkowa ulicą Pomorską, skojarzymy że mijane właśnie zabudowania Młyna IV stojące na Potokiem Oliwskim to również historia powiązana z dawną fabryką broni?
Właśnie temu ma służyć niniejsza publikacja której celem jest wskazanie miejsc w Gdańsku które były związane z działalnością fabryki broni. Pokazanie ich w kontekście historycznym na planach miasta i starych zdjęciach.
Ma to na celu również pośrednio skłonienie czytelników do osobistego odwiedzenia tych miejsc czy to w ramach spacerów czy wycieczek rowerowych po Gdańsku.
Piotr J. Bochyński
Historia wizualna Gewehrfabrik Danzig – fabryka broni na planach i zdjęciach
Objętość: 106 str.
ISBN: 978-83-8384-949-2
Publikacja dostępna w:
e-book na stronie autora: https://drive.google.com/file/d/1E9rn2Xsk_O-miziKq6KWE76dqXnF1sKF/view
strona wydawnictwa: https://ridero.eu/pl/books/historia_wizualna_gewehrfabrik_danzig/
(możliwość nabycia wersji drukowanej)
Strona autorska o historii Gewehrfabrik Danzig: https://sites.google.com/view/gewehrfabrikdanzig/strona-g%C5%82%C3%B3wna
Jeśli chcesz przeczytać artykuły napisane przez autora powyższej publikacji, kliknij [TUTAJ] lub nazwę autora w poniższym kwadracie.

Badacz historii broni i amunicji strzeleckiej. Autor wielu artykułów i publikacji na ten temat. Działający również w przestrzeni historycznej Gdańska z upodobaniem na historię fabryki broni w Gdańsku.